Új igazolási rendszer - mikor kell jelezni a betegséget a gyerekorvosnak?
Szeptembertől más rendszer alapján működik a betegségek igazolása.
Szeptembertől más rendszer alapján működik a betegségek igazolása.
Már a betegség első napján el kell menni az orvoshoz? Mi a dolga az igazolással a szülőnek? Megnéztük, hogyan is működik a gyakorlatban a hiányzások igazolása az új rendszerben.
Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Az iskolák maguk is megszabhatják, milyen esetben fogadják el a hiányzások igazolását.
A nyári időszaktól lesz ismét ügyelet.
A szegedi anyuka a régi orvosi igazolásokat szerkesztette át, és elektronikus formában küldte el az osztályfőnöknek.
Részben figyelembe vették a gyermekorvosok kérését, de a kormány javaslata inkább a szülők dolgát könnyítené meg.
Az egyik iskolában tanévenként 4 nap, míg egy másikban félévenként 15 – intézményenként eltérhet, hogy hány napot igazolhat a szülő, de abban is óriási különbségek vannak az egyes iskolák között, hogy online vagy papíron kell leadni az orvosi az igazolást, vagy éppen ki igazolhat le egy pár napos náthát.
Bizonytalan helyzetbe került 21 magyar alapítványi egyetem nemzetközi csereprogramjának jövője, március végéig kell megállapodnia a kormánynak, ha 2024-ben is szeretnének az érintett egyetemek Erasmus+ és Horizont programokban részt venni - és ez még csak a jéghegy csúcsa. Elhoztuk a hét legfontosabb híreit az egyetemi felvételivel, a tanári tiltakozásokkal és leendő középiskolásokra váró fontos vizsgákkal kapcsolatban is.
Ezentúl nem maximálják a szülők által igazolható napok számát – így döntött az egyik pomázi iskola. Máshol ennél jóval szigorúbbak a szabályok, a legenyhébb – nemhogy orvosi kezelést, de vizsgálatot sem igénylő – tünetekről is orvosi igazolást kell vinni. Nem véletlen, hogy a gyermekorvosok évek óta kérik az iskolákat és az oktatásirányítást, számolják fel az „igazolásgyárat”, amely éppen a gyógyítástól veszi el az időt.
Részletes útmutatót adott ki szülőknek a Házi Gyermekorvosok Egyesülete.
Sztrájk, diáktüntetés és élőlánc is volt ezen a héten, de megmutattuk a 2023-as felsőoktatási felvételi pontszámítási szabályait, valamint a legjobb egyházi és alapítványi középiskolák rangsorát is. A hét oktatási híreiből szemezgettünk.
Valószínűleg Budakalász lett az ország első „igazolásmentes” városa, miután a helyi iskolák és óvodák a betegség miatt hiányzó gyerekektől már nem kérnek orvosi igazolást, hanem elfogadják a tünetmentességről szóló szülői nyilatkozatot is. Máshol is hasonló rendszert alakítanak ki, a napokban több gyermekorvos is bejelentette, hogy sikerült megállapodni a környékbeli intézmények vezetőivel, végre vége lehet az igazolásgyárnak.
A héten ismét tárgyalóasztalhoz ültek a pedagógus-szakszervezetek képviselői a kormánnyal, az egyházi iskolák tanárai pedig tüntetést szerveztek Budapesten. Sőt az is kiderült, hogy átalakíthatja a pedagógusok életpályamodelljét a minisztérium, több elemet törölhetnek a rendszerből, megvan az ország legjobb két tannyelvű gimnáziumai és összegyűjtöttük az átalakuló felvételi legfontosabb szabályait. Ezek voltak a hét legfontosabb hírei.
Naponta több órán át csak iskolai igazolásokat töltenek ki, ez pedig pont a gyógyítástól veszi el az időt - évek óta erre panaszkodnak a gyermekorvosok, akik közül egyre többen mondanak nemet az igazolásgyárra. Budakalászon február óta egyetlen igazolást sem állított ki az egyik gyermekorvos, a rendszer pedig működik.
Azt kérik csepeli gyermekorvosok az iskoláktól és a kormánytól, hogy a szülők igazolhassanak több hiányzást.
Felfüggesztették a március 16-a óta tartó pedagógussztrájkot a szakszervezetek, péntek este szolidaritási koncertet tartott a Tanítanék és a noÁr, egy hónap múlva kezdődik az érettségi szezon – ezekről (is) írtunk a héten.
Február óta nem állít ki igazolásokat az egyik budakalászi gyermekorvos, helyette azt kéri a szülőktől, hogy nyomtassák ki, írják alá és juttassák el az iskolának azt a dokumentumot, amelyben arról nyilatkoznak, hogy a gyermekük betegség miatt hiányzott, de már tünetmentes. Nem véletlenül döntött így: gyermekorvosok évek óta kérik az oktatásirányítást és az iskolákat, hogy változtassanak a hiányzások igazolásának rendjén, az ugyanis (teljesen értelmetlenül) hatalmas terhet ró rájuk. Pont arra nem jut idejük, amire kellene: gyógyításra.*
Egyre túlterheltebbek a gyermekorvosok, egy-két napos hiányzás után is kötelező igazolást kiállítaniuk.
Már arról is az orvosnak kell döntenie, hogy orrtörléssel mehet-e a gyerek iskolába, ezért a házi gyermekorvosok jelenleg napi 100-150 megkeresést kapnak emailen, telefonon, vagy éppen Messengeren keresztül. Így a komolyabb betegségekkel küzdő gyerekekre nem jut idő, várniuk kell legalább egy napot, hogy az ő üzenetükig eljussanak. De mégis hogyan lehetne tehermentesíteni a gyermekorvosokat?